تخته وایت برد چیست؟

ماژیک وایت برد

تخته وایت‌ برد وسیله‌ای است دارای سطحی وسيع برای نوشتن، از تخته وایت برد در مکان‌های آموزشی استفاده می‌شود. برای نوشتن روی تخته وایت برد از ماژیک‌های ویژه مصرف می‌کنند. برای پاک کردن نوشته‌ها از سطح تخته وایت برد نیز از وسیله‌ای به نام تخته پاک کن، که از تکه ابر تشکیل شده‌است، مصرف می‌شود.

با به‌وجودآمدن تخته وایت برد امروزه کمتر از تخته گچی مصرف می‌شود،تخته وایت برد توسط مارتین هیت که در جنگ کره عکاس بود اختراع شد. ایده این نوع تخته وایت برد از نوشتن پیام‌ها برروی دیوار کناریِ تلفن گرفته شد.

مارتین در وقت کار با نگاتیوهای فیلم جالب متوجه شد که با ماژیک می‌شود روی فیلم دیدنی نوشت و می‌توان به‌راحتی آن را با دستمال خیس پاک کرد.

این روش، آغازی جهت تهیه و تولید اولین تخته وایت‌ برد های اولیه بود. اولین مد برای وارد کردن نمونه پرده‌برداری توسط مارتین درست شد که شب قبلش نمونه در آتش سوخت و باعث شد که اقای مارتین هیت ایده خودش را به دری-مارک بفروشد، به این ترتیب آنان تخته وایت‌برد را به جهان ی آموزش ی معرفی کردند

در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دههٔ ۱۹۶۰ میلادی اولین تخته وایت برد در بازار پخش شد؛ ولی این موظوع حدود ۳۰ سال طول کشید تا عملاً وارد کلاس‌های درسی شود.

در اوایل سال ۱۹۹۰، گرد و خاکِ پخش‌شده از گچ تخته سیاه باعث آلرژی ‌های ریوی می‌شد، و همین امر باعث تزود در ورود تخته وایت برد به کلاس‌های درس شد.اولین تخته وایت برد ها بسیار پرهزینه بودند از جنس ملامین و بهتریـن جایگزین تخته سیاه بودند، ولی این نوع تخته وایت برد ها زود لکه‌دار شده و بعد از مدتی به‌سختی پاک می‌شوند. لعاب دادن به سطح ورق‌های مغناطیسی روش جدید بود که خیلی یاری کرد وایت‌برد با کیفیت بهتر باصرفه‌ تولید شود و قیمت آن پایین‌تر بیاید.
در ایران: این موضوع که چه موقع تخته وایت‌ برد به ایران وارد شده دقیقاً معلوم نیست.

IMG 0805

انواع تخته‌ سفید ورق‌های صمغ با کاغذ ادغام شده که اکثراً روی چوب‌های (ام دی اف) قرار می‌گیرد در ابعاد مختلف کیفیت‌های نامعلوم تولید می‌شود. کیفیت کارایی این نوع  به شرکـت تولیدکننده آن بستگی دارد.
فولاد رنگ‌ شده یا آلومینیوم نوع فولادی آلومینیومی انواع خیلی مختلف ی دارد. این نوع سطح بسیار زیاد لطیف پاک است که به‌راحتی پاک برروی آن نوشته می‌شود. در این نوع، ورق فولاد از لایه‌های مختلف ی تشکیل شده‌است که بسته به نوع تولید آن کیفیت تعیین می‌شود.
پورسلین لعاب‌داده‌شده برروی فولاد سرامیک (شیشه) برروی فولاد پاشیده می‌شود. این نوع تخته وایت‌ برد از کیفیت بسیار زیاد بالایی برخوردار است و اکثرا ً از گارانتی مادام‌العمر برخوردار است. از این نوع همـواره در صنعت‌هایی که استفاده زیاد بالا دارد، بهره برده می‌شود. سطح آن ضدخش است، که فقط با موادی مانند الماس خش‌دار می‌شود.
جوهر ماژیک‌ها در سطح وارد نمی‌شود و قابلیت مغناطیسی دارد. این نوع تخته وایت‌ برد به‌دلیل استفاده از مواد باکیفیت و ارزشمند، از قیمت خیلی بالایی برخوردار است.

1 4

ویژگی ها ی استفاده از تخته وایت‌ برد

  • ماژیک‌های تخته وایت‌ برد حساسیت‌زا نیستند و مواد گچیِ آلاینده که باعث آسم و آلرژی می‌شوند ندارند.
  • فیلم دیدنی پروژکتور به‌راحتی برروی تخته وایت‌ برد استفاده می‌شود و این امکان را به فرد می‌دهد که از ماژیک برای ویرایش یا علامت‌گذاری استفاده نماید .
  • ماژیک وایت‌برد زیاد آسان در دست قرار می‌گیرد. این کمکِ بسیار زیاد بهتری جهت معلولان از ناحیه دست یا افرادی است که دچار بیماری در دستانشان هستند . به‌علاوه، در مقایسه با تخته‌ سیاه، به انرژی کمتری برای نوشتن برروی تخته‌ سفید نیاز است.
  • مانند تخته سیاه، تخته وایت برد باعث استفاده کمتر از کاغذ می‌شود.
  • در مقایسه با تنوع رنگ گچ‌های تخته‌ سیاه، عملاً تنوع رنگ ماژیک‌های تخته‌ سفید بسیار زیاد بیشتر است.
  • تخته وایت برد را اکثرا ً به‌راحتی می‌توان برای مصرف به محل دیگری انتقال داد، که این ویژگی را به‌ندرت می‌توان در تخته‌سیاه‌ها دید.
  • امروزه با پیشرفت صنایع آموزشی انواع و اقسام تخته وایت برد و گرین برد و تخته وایت برد شیشه ای و تخته وایت برد مغناطیسی در اندازه ها و انواع گوناگون موجود میباشد  .

main paye

3 دیدگاه برای “تخته وایت برد چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *